date امروز : پنج شنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Mar-21 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

‌رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد

اجرای طرحی برای حذف سلول‌های بنیادی سرطانی در سرطان مری

‌رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اجرای طرح مطالعاتی حذف سلول‌های بنیادین سرطانی در سرطان مری خبر داد و اظهار کرد: اجرای این طرح در مقایسه با روش‌های رایج درمانی در این بیماران فاقد هرگونه اثرات مخرب جانبی است.

به گزارش پی اچ دی پرس، دکتر محمدرضا عباس‌زادگان یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر ناشی از سرطان را عود مجدد بیماری عنوان کرد و گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است این جمعیت سلولی که حجم بسیار اندکی از تومورهای مری را شامل می‌شوند دارای خصوصیاتی مشابه به سلول‌های بنیادی غیر سرطانی هستند که مقاومت بسیار بالایی به درمان شیمیایی و رادیوتراپی دارند بر همین اساس در اکثر موارد استفاده از داروهای رایج شیمی درمانی قادر به حذف این دسته از سلول‌ها نبوده و این سلول‌ها پس از پایان شیمی درمانی قادرند دوباره باعث ایجاد تومور در بدن شوند، بنابراین درمان هدفمند بر علیه این سلول‌ها می‌تواند گام بزرگی در جهت کاهش مرگ و میر ناشی از عود مجدد در این بیماران شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: با توجه به این خصوصیت سلول‌های بنیادی سرطان، مطالعات تحقیقاتی بر روی سرطان مری طراحی شده است که این تکنیک در جهت حذف سلول‌های بنیادین سرطانی در بدخیمی سلول‌های سنگفرشی مری برای اولین بار در جهان انجام شده و در مقایسه با روش‌های رایج درمانی در این بیماران فاقد هرگونه اثرات مخرب جانبی است.

عباس زادگان با بیان اینکه در این روش بدون هیچگونه اثرات جانبی صرفاً سلول‌های بنیادی سرطانی دارای مسیر پیام رسانی فعال NOTCH مورد هدف قرار می‌گیرند، تصریح کرد: در این روش هیچگونه آسیبی به سلول‌های سوماتیک بنیادی وارد نمی‌شود.

وی افزود: مزیت و نوآوری در اختراع جدید، جداسازی و شناسایی کلونی‌های اسفروئیدی سلول‌های بنیادی سرطانی از نمونه‌های بافتی بیماران جهت بکارگیری در درمان هدفمند سرطان مری است.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سرطان معده نیز سلول‌های دارای ویژگی‌های سلول‌های بنیادی در طیف گسترده‌ای از تومورها شناخته شده است، تصریح کرد: امروزه ایمونوتراپی نیز به‌عنوان یک اهرم مفید در از بین بردن سلول‌های بنیادی سرطان مطرح است. نقش محوری سلول‌های دندریتیک در فعال کردن لنفوسیتهای اختصاصی علیه تومور به اثبات رسیده است و مشاهده شده که ایمونوتراپی توسط این سلول‌ها در درمان بسیاری از سرطان‌ها مفید بوده است.

عباس زادگان با بیان اینکه استفاده از واکسن‌های تومور بر اساس DC به عنوان یک درمان مؤثر و جدید سرطان معده امکانپذیر است و می‌تواند میزان بروز و عود بعد از عمل در سرطان معده را کاهش دهد، تصریح کرد: حضور آنتی ژن‌های نرمال در بافت توموری موجب ایجاد پاسخ‌های ناخواسته می‌شود، به همین دلیل شناسایی آنتی ژنهای سلول‌های توموری کمک بسیار شایانی به انجام یک ایمونوتراپی مناسب و مؤثر خواهد کرد، چرا که با تحریک سیستم ایمنی علیه چنین آنتی ژنهای توموری، تنها سلول‌های سرطانی که این آنتی ژنها را بیان می‌کنند مورد هدف قرار گرفته و به سلول‌های سالم و طبیعی آسیبی نخواهد رسید.

رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: با آزمایش کلونی‌های اسفروئیدی سلول‌های بنیادی سرطانی از نمونه‌های بافتی بیماران تحت شیمی درمانی بر روی سلول‌های عرضه کننده آنتی ژن نشان داده شد که سلول‌های القا شده با توتال mRNA سلول‌های بنیادی سرطانی توانایی فعال کردن سلول‌های T سیتوتوکسیک را دارد بطوریکه این سلول‌های فعال شده می‌توانند در مواجهه با سلول‌های بیان کننده آنتی ژنهای توموری آنها را از بین ببرند و یک پاسخ ایمنی کارا را علیه سلول‌های بیان کننده آنتی ژن ایجاد کنند.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مرکز تحقیقات ژنتیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال ۱۳۹۱ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد به تصویب رسید و موفق به کسب موافقت اصولی از وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۹۳ شد، این مرکز در نظر دارد با افزایش دانش علمی، در ارتقا وضعیت سلامت جامعه نقش داشته و با کمک به بهبود روش‌های شناسایی و پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی و همکاری ملی و بین المللی با دیگر مراکز علمی و پژوهشی مطرح، در انجام پژوهش‌های بنیادین سهمی کسب کند.

مطالب مرتبط

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون دکتری/ثبت نام…

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت نام ۱۲۷ هزار داوطلب برای شرکت در…


منتشر شده در ۱۴ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

چاپ ۱۵۶ مقاله در دانشگاه آزاد لرستان

رئیس شورای پژوهش دانشگاه آزاد لرستان از چاپ ۱۵۶ مقاله در این دانشگاه خبر داد.…


منتشر شده در ۲۶ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

تأکید همایش بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمری بر…

سرپرست کمیته علمی سیزدهمین همایش بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمری، محوریت این همایش را تأکید…


منتشر شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

انتصاب اعضاء کارگروه‌ جذب دانشجوی با کیفیت بین…

با حکم دکتر احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس و به پیشنهاد رییس واحد بین الملل،…


منتشر شده در ۰۶ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

امروز آخرین مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه فرهنگیان

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اتمام مهلت تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه فرهنگیان تا…


منتشر شده در ۲۷ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

افزایش سرعت محاسبات رایانه‌ای با نرم‌افزار پژوهشگران ایرانی…

"مریم مهری دهنوی" و "کاظم چشمی"، پژوهشگران ایرانی در کانادا، نرم‌افزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند…


منتشر شده در ۲۸ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

طرح “تحریک نواحی عمقی مغز با روش‌های غیرتهاجمی”…

به گزارش پی اچ دی پرس، دکتر محمود شاه آبادی، عضو هیأت علمی دانشکده فنی…


منتشر شده در ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

هیچ‌یک از مراکز علمی کاربردی حذف نمی‌شوند/ تاسیس…

رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: راه‌اندازی ۱۰ مرکز علمی کاربردی جدید در کشور در…


منتشر شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

اخبار برگزیده
جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی پرو پی اچ پی - 30 آبان 1397