date امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Apr-20 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸

سامانه‌های هشدار هواشناسی سیل در کرخه و دز را پیش‌بینی کرده بودند

[ad_1] رئیس سازمان هواشناسی کشور امکانات و تجهیزات در اختیار سازمان هواشناسی و ماموریت‌های این سازمان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، سحر تاج‌بخش در جلسه‌هم اندیشی با سورنا ستاری- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری - که امروز در سازمان هواشناسی برگزار شد، با…رئیس سازمان هواشناسی کشور امکانات و تجهیزات در اختیار سازمان هواشناسی و ماموریت‌های این سازمان را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، سحر تاج‌بخش در جلسه‌هم اندیشی با سورنا ستاری- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری – که امروز در سازمان هواشناسی برگزار شد، با بیان اینکه سازمان هواشناسی جهانی ۱۹۲ عضو دارد، گفت: سازمان هواشناسی ایران نیز یکی از اعضای این سازمان است که در کارگروه‌ها و کمیسیون‌های مختلف ایت نهاد بین‌المللی فعال است.

وی ادامه داد: طبق استانداردهای بن‌المللی فعالیت‌های سازمان هواشناسی در شش حوزه اصلی تقسیم بندی می‌شود. دیده‌بانی، مدیریت داده و اطلاعات، پیش‌بینی و تولید محصول، اطلاع‌رسانی و آموزش و پژوهش و فعالیت‌های بین‌المللی مجموعه این فعالیت‌ها است. در سازمان هواشناسی ایران خوشبختانه از سال‌های دور همه این شش فرآیند انجام می‌شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه در کل کشور ۲۵۰۰ پرسنل داریم،اظهارکرد: دو پژوهشکده در تهران و مشهد داریم که حدود ۴۰ پرسنل و اعضای هیات علمی دارند. یکی از مهمترین وظایف سازمان هواشناسی دیده‌بانی شرایط جوی روی خشکی‌ها و آب‌ها است که بخشی از ادوات این دیده‌بانی روی زمین و بخشی هم در هوا است.

تاج‌بخش در ادامه گفت: مهمترین ایستگاه‌های ما ایستگاه‌های سینوپتیک است که تعداد آن ۴۰۶ ایستگاه است. از ایستگاه‌های دریایی، ایستگاه‌های باران‌سنجی و آلودگی و پایش گرد و غبار و سنجش از راه دور و.. مجموع اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنیم. ۱۵ ایستگاه جو بالا داریم. ایستگاه‌های جاده‌ای و ایستگاه‌های فرودگاهی از دیگر تجهیزات سازمان هواشناسی است.

وی با اشاره به اینکه طبق برنامه‌های تدوین شده باید ۱۶ رادار داشته باشیم، گفت: در حال حاضر ۹ رادار در کشور فعال هستند و باید شبکه رادارهای هواشناسی کشور تکمیل شود. افزون بر اینها حدود ۵۰ ایستگاه هواشناسی کشاورزی داریم که اطلاعات مربوط به این موضوع در سامانه تهک (توسعه هواشناسی کاربردی) بارگذاری و اطلاع‌رسانی می‌شود و از طریق این سامانه می‌توانیم برای کشاورزان داده‌هایی را تهیه و به آنان ارائه کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی کشور افزود: تعدادی ایستگاه‌های آلودگی شهری برای سنجش گازهای آلاینده وجود دارد که پنج ایستگاه است. در سال‌های اخیر ایستگاه‌های سنجنده گرد و غبار هم ایجاد شده که حدود ۱۵ ایستگاه در تعدادی از استان‌ها راه‌اندازی شده است. پردازش داده‌های هواشناسی بعد از جمع‌آوری این اطلاعات توسط شبکه‌های مخابراتی مختلف انجام می‌شود سپس کنترل کیفی روی آن‌ها صورت می‌گیرد و در نهایت داده‌ها برای کاربران مختلف آماده‌سازی و ارسال می‌شود.

به گفته تاج‌بخش، با توجه به اینکه سازمان هواشناسی ایران عضو سازمان هواشناسی جهانی است باید مجموعه‌ای از داده و اطلاعات را به مجموعه‌های بین‌المللی ارسال کنیم.

رئیس سازمان هواشناسی در مورد زیرساخت‌های فناوری سازمان هواشناسی، با اشاره به اینکه توان پردازشی داده‌ها ۱۳ و نیم ترافلاپس است، گفت: توان ذخیره‌ای سازمان ۵۰۰ ترابایت و اینترنت سازمان تقریباً ۲۰۰ مگابایت است و آنچه در سازمان اهمیت دارد، این است که دریافت و پردازش ۱۰۰ گیگابایت اطلاعات به طور روزانه است اما در حوزه پردازش و ذخیره‌سازی کمبودهایی وجود دارد.

وی ادامه داد: بانک اطلاعاتی ایستگاه‌ها هم البته نه برای همه ایستگاه‌ها مربوط به سال ۱۳۵۱ است و از این دوره اطلاعات ایستگاه‌ها ثبت شده است.

تاجبخش در مورد روند اطلاع‌رسانی داده‌های هواشناسی تصریح کرد: اطلاعات بعد از ستاد و استان‌ها جمع‌آوری می‌شوند و از طریق وب در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. علاوه بر پیش‌بینی‌های عمومی که برای عموم مردم است، اطلاعاتی برای کاربران تخصصی هم در حوزه‌های هوانوردی، دریایی، کشاورزی و جاده‌ای تهیه و ارائه می‌شود. افزون بر اینها در صورت نیاز اطلاعیه و اخطاریه‌هایی از سوی سازمان هواشناسی صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی بر اساس حل معادلات دیفرانسیل جو و با روش عددی است،گفت: قطعاً با توجه به عدم قطعیت‌هایی که در معادلات دیفرانسیلی وجود دارد پیش‌بینی‌های صادر شده از سوی سازمان هواشناسی با عدم قطعیت‌هایی مواجه است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به راه‌اندازی و اجرای سامانه‌های مختلف هواشناسی تصریح کرد: برای مثال در برخی نقاط سامانه‌های هشدار سیل ایجاد و راه‌اندازی شده است و اطلاعات پیش‌بینی پنج روزه و ۱۰ روزه سیل و دبی آب از طریق این سامانه‌ها اطلاع رسانی می‌شود. این سامانه کل کشور را پوشش نمی‌دهد. این سامانه‌ها سیل ۱۲ و ۱۳ فروردین را در حوضه کرخه و دز پیش‌بینی کرده بودند.

وی تاکید کرد: ایجاد این سامانه‌ها بسیار هزینه‌بر است اما به‌طور نقطه‌ای در نقاط محدودی از کشور راه‌اندازی شده است. برای مثال در حوضه کرخه و دز، گرگان‌رود و غرب کشور و قم‌رود این سامانه با روش‌های مختلف ایجاد شده است.

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه از طریق تلفن گویا، شبکه پیامکی، وبسایت سازمان هواشناسی داده‌های هواشناسی اطلاع‌رسانی می‌شود،گفت: اطلاعیه‌ها و اخطاریه‌ها نیز برای ستاد مدیریت بحران ارسال می‌شود. درباره سامانه پیامکی به وزارت اطلاعات پیشنهاد داده‌ایم که امکان ارسال اطلاعیه و اخطاریه‌ها برای همه مردم فراهم شود ولی هنوز هیچ جوابی از وزارت اطلاعات در این زمینه نگرفته‌ایم. درخواست می‌کنیم که چنین امکانی فراهم باشد تا بتوانیم اطلاعات را به ویژه برای روزهایی که اطلاعیه و اخطاریه داریم در اختیار کاربران بیشتری قرار دهیم.

ادامه داردSource link

مطالب مرتبط

با این مواد طبیعی پوستتان را بوتاکس کنید…

[ad_1] سلامت نیوز: شما با چند فرمول ساده و ارزان خانگی به کمک محتویات یک…


منتشر شده در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

فرزندتان را مجبور به عذرخواهی نکنید – کودک…

[ad_1] سلامت نیوز: بیان تاسف و عذرخواهی کردن درکودکی که احساس پشیمانی ندارد، تغییری ایجاد…


منتشر شده در ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

مشارکت دانشگاه تهران برای انجام فعالیت های علمی…

[ad_1] به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، هیئت رئیسه دانشگاه آمادگی این…


منتشر شده در ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

تأکید همایش بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمری بر…

سرپرست کمیته علمی سیزدهمین همایش بین‌المللی علوم و تکنولوژی پلیمری، محوریت این همایش را تأکید…


منتشر شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

مسافران اتوبوس گرفتار در سیل طبس نجات یافتند…

[ad_1] سلامت نیوز: جانشین پلیس راه خراسان جنوبی گفت: شب گذشته بر اثر بارش ‌ها…


منتشر شده در ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

احتمال فوران مجدد و روان‌شدن سیل ازچالش‌های “دماوند”

[ad_1] بر اساس شواهد، آتشفشان‌شناسان، کوه دماوند را آتشفشان فعالی می‌دانند و وجود چشمه‌های آب…


منتشر شده در ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دانشگاه زمانی زنده است که نسبت مسائل جامعه…

[ad_1] به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا غفاری صبح امروز در نشست هم اندیشی وزیر علوم…


منتشر شده در ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

خانه‌های مردم لرستان را به معنای واقعی کلمه…

[ad_1] سلامت نیوز:نماینده خرم‌آباد و دوره در تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده استان لرستان گفت:…


منتشر شده در ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

اخبار پربازدید

اخبار برگزیده
جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی پرو پی اچ پی - 30 آبان 1397