date امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Apr-20 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

ضرورت بکارگیری دانش و تجربه در حل معضلات محیط طبیعی

[ad_1] قائم‌مقام پیشین وزیر نیرو با بیان این‌که باید سیلاب‌های اخیر را به "تغییر اقلیم" مرتبط کنیم، گفت: ما پیش‌تر سیلاب‌های شدید در کشور داشتیم، اما امسال می‌بینیم که مدت زمان پایداری سیلاب‌ها، شدت و پهنه‌ آن‌ها بیشتر از گذشته است. ما تقریبا در ۷۰…قائم‌مقام پیشین وزیر نیرو با بیان این‌که باید سیلاب‌های اخیر را به “تغییر اقلیم” مرتبط کنیم، گفت: ما پیش‌تر سیلاب‌های شدید در کشور داشتیم، اما امسال می‌بینیم که مدت زمان پایداری سیلاب‌ها، شدت و پهنه‌ آن‌ها بیشتر از گذشته است. ما تقریبا در ۷۰ سال اخیر چنین پدیده‌ای را ثبت نکردیم.

به گزارش ایسنا، مهندس دائمی در میزگرد امروز که به همت گروه منابع آب دانشکده عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد، با اشاره به اینکه بخش عمده بارش‌ها از مدیترانه می‌آید و از شرق کشور خارج می‌شود، اظهار کرد: دو رشته‌کوه البرز و زاگرس باعث می‌شوند فلات مرکزی با بارش کمتری مواجه شود. ما باید سیلاب‌های اخیر را به تغییر اقلیم مرتبط کنیم، چنان که بر اثر تغییر اقلیم سال گذشته در اروپا خشکسالی‌های شدید و آتش‌سوزی‌های گسترده داشتیم.

وی ادامه داد: ما سیلاب‌های شدید در کشور زیاد داشتیم، اما امسال می‌بینیم که مدت زمان پایداری این سیلاب‌ها و در عین حال شدت و پهنه آن‌ها زیاد بوده است. ما تقریباً در ۷۰ سال اخیر چنین پدیده‌ای را ثبت نکردیم. در حوزه خلیج‌فارس در بازه زمانی اول مهر ۹۶ تا ۲۴ فروردین ۹۷، ۱۵۳ میلی‌متر بارش داشتیم، ولی در بازه زمانی مهر ۹۷ تا ۲۴ فروردین امسال، ۵۰۲ میلی‌متر بارش داشتیم. در مدت مشابه سال آبی ۹۷-۹۶ نیز میزان ۱۰۹.۹ میلی‌متر بارش داشتیم، اما از اول مهر ۹۷ تا ۲۴ فروردین امسال نزدیک به ۳۰۰ میلی‌متر بارش را شاهد بودیم.

وی با انتقاد از اینکه هنوز برخی در تغییر اقلیم شک دارند، گفت: در برخی منابع دیده می‌شود که هنوز در بحث تغییر اقلیم شک وجود دارد. هنوز هم دوستانی می‌گویند از خشکسالی خارج شده‌ایم و وارد ترسالی شده‌ایم. نمی‌شود که وسط سال از خشکسالی وارد ترسالی شویم. ترسالی و خشکسالی دوره‌های خاصی دارند. به چه استنادی می‌گویید وارد ترسالی شده‌ایم؟

دائمی با اشاره به برخی گفته‌ها در خصوص اینکه بارش‌های اخیر حاصل بارورسازی ابرها بوده است، اظهار کرد: اگر بارورسازی ابرها می‌توانست چنین بارشی ایجاد کند، کالیفرنیا چهار سال دچار خشکسالی نبود.

وی با اشاره به نقش دانشگاه و مراکز علمی در پاسخ علمی به ابهام‌ها، گفت: دانشگاه‌ها باید مواردی چون تغییر اقلیم و اثرات آن بر منابع آبی، تعریف سیلاب بر اساس شدت، مدت و محل وقوع، پیش‌بینی ترسالی و خشکسالی، مسئله پیش‌بینی سیل و مدل‌های پیش‌بینی محدوده سیلاب، ضرورت استفاده از سیستم‌های پیش‌آگاهی و مدیریت هوشمند سیلاب، نقش عوامل انسان‌ساز در بروز و تشدید سیلاب، آمادگی و مدیریت بحران، نقش مردم در مدیریت بحران، بررسی نقش سدها در کاهش مخاطرات سیلاب، تهیه و به‌هنگام‌سازی دستورالعمل‌های لازم برای مدیریت سیلاب، مهندسی مجدد سازه‌های هیدرولیکی، ارزیابی مجدد هیدرولیکی و ساماندهی رودخانه‌های مهم کشور را بررسی و تجزیه و تحلیل علمی کنند.

انتهای پیامSource link

مطالب مرتبط

تأسیس نخستین آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی گوگل در…

[ad_1] گوگل اخیراً در غنا یک آزمایشگاه تحقیقاتی هوش مصنوعی تأسیس کرده است.به گزارش ایسنا…


منتشر شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

آیا باید از اَبرهوش مصنوعی ترسید؟

[ad_1] مردم با دیدن پیشرفت هوش مصنوعی این سوال در ذهن‌شان مطرح می‌شود که نتیجه…


منتشر شده در ۱۶ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

چطور رابطه عاطفی راه دورمان را مدیریت کنیم؟…

[ad_1] سلامت نیوز: اخیراً با زیاد شدن روابط اینترنتی یا مهاجرت‌های خودخواسته یا از سر…


منتشر شده در ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

توقف برنامه تکمیل ظرفیت دانشگاه ها از سال…

معاون آموزشی وزارت علوم از متوقف شدن برنامه تکمیل ظرفیت دانشگاه ها از سال آینده…


منتشر شده در ۲۷ آبان ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

بخواب مادر، آب رفت – بلایای طبیعی –…

[ad_1] سلامت نیوز: در حمیدیه همه منتظر بودند خبر آمدن سیل دروغ باشد، مردها با…


منتشر شده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

برای اجاره ‌ی خانه ی حیاط دار در…

[ad_1] ---------------- رپرتاژ آگهی ----------------- خانه‌های حیاط‌دار از دیرباز برای همه‌ی افراد محبوبیت خاصی دارند.…


منتشر شده در ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از تخریب فضاهای…

[ad_1] وزیر علوم‌، تحقیقات و فناوری در پیامی به رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی…


منتشر شده در ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت‌های قانونی از این…

[ad_1] محمد صاحبکار خراسانی رئیس امور شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری…


منتشر شده در ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

اخبار پربازدید

اخبار برگزیده
جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی پرو پی اچ پی - 30 آبان 1397