date امروز : شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ مصادف با 2019-Apr-20 میلادی

منتشر شده در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۸

طغیان کانون‌های جدید گرد و غبار در ۵استان – آلودگی هوا و هواشناسی – محیط زیست

[ad_1] سلامت نیوز:بعد از بارش‌های سنگین و سیل‌آسا در چند هفته اخیر که برخی استان‌ها را درگیر تبعات خود کرد، اتفاقات خوبی برای تالاب‌های خشکیده کشور که به کانون‌های ایجاد گردوغبار تبدیل شده بودند رخ داد و بخش قابل توجهی از آنها را پرآب کرد.…سلامت نیوز:بعد از بارش‌های سنگین و سیل‌آسا در چند هفته اخیر که برخی استان‌ها را درگیر تبعات خود کرد، اتفاقات خوبی برای تالاب‌های خشکیده کشور که به کانون‌های ایجاد گردوغبار تبدیل شده بودند رخ داد و بخش قابل توجهی از آنها را پرآب کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،آبگیری تالاب‌ها، کانون‌های گردوغبار کشور در نقاط مختلف را به‌طور موقت مهار کرد اما اینکه آیا این کانون‌ها برای همیشه مهار خواهند شد یا نه و حتی برعکس آیا سیلاب رخ داده می‌تواند منشا تشکیل کانون‌های جدید گردوغبار شود موضوعی است که این روزها در مورد استان‌های درگیر سیل به‌ویژه آنها که پیش از این درگیر گردو غبار بودند مطرح می‌شود. کارشناسان معتقدند نباید به این بارش‌ها و رطوبت ایجاد شده دل‌خوش کرد و لازم است اقدامات کنترلی که پیش از این به اجرا در آمده همچنان ادامه یابد و حفظ شود.

سیل کانون‌های گردوغبار در دشت‌ها را فعال می‌کند
برخلاف تصور برخی که براین باورند بارش‌های شدید اخیر، ‌مسئله گردوغبار را تا حدود زیادی کنترل کرده، اثرات این بارش‌ها بر کانون‌های گردوغبار، ‌درازمدت نخواهد بود. علی‌محمد طهماسبی‌بیرگانی، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و دبیرستاد ملی مبارزه با گردوغبار کشور دراین باره می‌گوید: «براساس تحقیقاتی که در دنیا و همچنین در ایران انجام شده، وقتی سیلاب رخ می‌دهد به‌طور مقطعی و کوتاه‌مدت و تا زمانی که رطوبت وجود دارد، گردوغبار فروکش می‌کند اما به این دلیل که مسیل و سیلاب، ‌ذرات ریزدانه را از بالادست به سمت دشت‌ها می‌آورد و در آنجا پخش می‌کند، ‌میزان گردوغبار به‌شدت افزایش پیدا خواهد کرد».

سیلاب در مناطق مرکزی و شرق ایران، رسوب را همراه با آب می‌آورد سپس با تبخیر آب یا نفوذ آن به زمین، رسوبات منفصل و مستعد فرسایش بادی و گردوغبار باقی خواهند ماند. طهماسبی به نمونه بارش‌های سنگین چند سال قبل در کرمان و گردوغبار ناشی از آن اشاره می‌کند و می‌افزاید: «سال ۲۰۱۴و ۲۰۱۵در استان کرمان، دوبرابر بارش‌های نرمال، بارندگی رخ داد. در شهر بم که متوسط بارشش حدود ۷۰میلی‌متر بود، حدود ۲۰۰میلی‌متر بارندگی ثبت شد.

در سال ۲۰۱۶جمع‌آوری رسوباتی که در تله‌های رسوب‌گیر در منطقه نرمان شیر بم انجام دادیم، نشان داد میزان فرسایش بادی یکباره۶/۷برابر شده است. حتی در روزهای ۱۳و ۱۴فروردین جاری نیز در استان کرمان، گردوغبار داشتیم».

به گفته او وضعیت تالاب‌ها هم‌اکنون خوب است و به این دلیل که آب در تالاب‌ها در ارتفاع مشخصی مستقر می‌شود، ‌گردوغبار از آنها برنمی‌خیزد اما مشکل اصلی دشت‌هاست؛ دشت‌های بسیاری در ایران درگیر گردوغبار هستند. طهماسبی می‌گوید: «ورود ذرات ریزدانه به دشت ‌با خشک شدن تبعات شدیدتری دارد. از ۲۹میلیون هکتار کانون بحران فرسایش بادی و آبی حدود ۲۱میلیون هکتار مربوط به استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و رضوی، سیستان و بلوچستان است. حدس ما این است که در ۶تا ۹‌ماه آینده و بعد از آن، فرسایش بادی و گردوغبار به‌شدت افزایش پیدا کند».

وجود ۲۹میلیون هکتار منطقه غبار‌خیز در کشور
براساس آخرین مطالعات انجام شده در طرح منشأ‌یابی داخلی گردوغبار نزدیک به ۲۹میلیون هکتار منطقه غبارخیز و تحت فرسایش خاکی بادی داریم که ۱٫۸میلیون هکتار آن متعلق به خوزستان است. وسعت کانون‌های خوزستان زیاد نیست اما شدتش زیاد است. از نظر وسعت مناطق گردوغبار، استان‌های کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در رتبه‌های بالا قرار دارند.

برای کنترل و مهار کانون‌های خارج از کشور نیز سال گذشته مقرر شد با همکاری سازمان ملل متحد، کشورهای سوریه، عراق، ترکیه و ایران سند همکاری تدوین کنند تا نقشه راه برای کنترل کانون‌ها استخراج و در نهایت منجر به همکاری عمل مشترک شود. هم‌اکنون وضعیت ۲ کشور سوریه و عراق، اجازه اقدام دراین زمینه را نمی‌دهد و چنین برنامه‌هایی در اولویت اجرایی آنها قرار ندارد اما ایران تلاش کرده است در قالب همکاری مشترک با سازمان ملل، این دو کشور را ملزم به همکاری کند.

شکل‌گیری کانون ۱۰هزار هکتاری گردوغبار در گمیشان
مناطق سیل‌زده با احتمال شدت یافتن گردوغبار مواجه هستند. در منطقه‌ای چون لرستان رسوبات به پایین‌دست منتقل شده اما دشت خوزستان و پایین‌دست کرخه و کارون و دز و همچنین منطقه گمیشان، ‌وضعیت متفاوتی دارند.

آنگونه که دبیرستاد ملی مبازه با گردوغبار کشور می‌گوید: «در منطقه گمیشان و در جاده‌ای که از این منطقه به سمت اینچه‌برون و داشلی‌برون می‌رود، کانونی بحرانی با وسعت تقریبی ۱۰هزارهکتار درحال شکل‌گیری بود. طهماسبی بیرگانی می‌گوید: «این نقطه بیشتر در معرض خطر است. همچنین اگر دشت‌های خوزستان به خوبی مدیریت نشوند یعنی پوشش گیاهی از بین برود و رطوبت موجود تبخیر شود، فعالیت کانون‌های گردوغبار شدت خواهد یافت».Source link

مطالب مرتبط

خسارت ۵۰ درصدی به تاسیسات تصفیه آب یکی…

[ad_1] یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری گلستان تاکنون…


منتشر شده در ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

ازدواج فامیلی و خطر افزایش ابتلای نوزاد به…

[ad_1] سلامت نیوز:یک متخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: فنیل کتونوری، بیماری ارثی است و…


منتشر شده در ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

ثبت‌ نام تکمیل ظرفیت آزمون دستیاری تخصصی پزشکی…

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی از تغییر زمان مرحله تکمیل ظرفیت چهل و پنجمین آزمون…


منتشر شده در ۰۵ آذر ۱۳۹۷ 0 دیدگاه

دستیار لاغری که با غذای کمتر شکم کاربر…

[ad_1] یک شرکت آمریکایی دستگاهی تولید کرده که با ایجاد احساس سیری در بدن به…


منتشر شده در ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

این استان پیشتاز در ابتلا به سرطان مری…

[ad_1] سلامت نیوز:مسئول ثبت سرطان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: در مقایسه…


منتشر شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

از آدمی با این خصوصیات اخلاقی فاصله بگیرید…

[ad_1] سلامت نیوز:زمانی که صحبت از رابطه عاطفی می شود، ما باید بسیار هوشیارانه عمل…


منتشر شده در ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

هزینه ۲۰ میلیون دلاری تأمین امنیت زاکربرگ در…

[ad_1] با اینکه مارک زاکربرگ مؤسس فیسبوک سالیانه تنها یک دلار از این شرکت درآمد…


منتشر شده در ۲۵ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

بدهی یک ساله سازمان‌های بیمه‌گر به آزمایشگاه‌ها –…

[ad_1] سلامت نیوز:رئیس کنگره ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی با بیان مشکلات آزمایشگاهیان در کشور از…


منتشر شده در ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ 0 دیدگاه

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از

اخبار پربازدید

اخبار برگزیده
جدیدترین خبرها

طراحی شده توسط تیم برنامه نویسی پرو پی اچ پی - 30 آبان 1397